REVISTA

școlii

Vreau să postez

Cum pot posta un articol dacă sunt elev al Școlii Gimnaziale Luceafărul?

Dacă ești elev al Scolii Gimnaziale Luceafărul și dorești să publici un articol, atunci trebuie să începi prin a-l scrie într-un program editabil (word). Articolul poate conține: poezie, eseu, povestire, idei, informații din orice domeniu. În document poți insera poze sau link-uri care fac trimitere spre anumite site-uri. Vei trimite documentul word, spre verificare, unui administrator.

Ai grijă: Dacă preiei idei, informații, poze, filmulețe din diferite site-uri, trebuie să respecți drepturile de autor și să indici obligatoriu sursa la sfârșitul documentului.

De asemenea, ai posibilitatea de a face public talentul tău artistic. În această situație vei face o poză operei tale (desen, pictură, grafică, e.t.c.) Poza va fi însoțită de un document word în care vei descrie ce ai dorit să ilustrezi în opera respectivă. Vei trimite poza și documentul word, spre verificare, unui administrator.

Dacă ești elev al ciclului primar poți folosi una din următoarele adrese de mail:

• cristiana.petcu@scoalaluceafarul.ro
  • claudia.bota@scoalaluceafarul.ro
  • laura.vatafu@scoalaluceafarul.ro
  • steliana.petcu@scoalaluceafarul.ro
  • Dacă ești elev al ciclului gimnazial poți folosi una din următoarele adrese de mail:

• cristiana.petcu@scoalaluceafarul.ro
  • cristina.oprea@scoalaluceafarul.ro
  • carmen.brudariu@scoalaluceafarul.ro
  • steliana.petcu@scoalaluceafarul.ro
  • După verificare articolul tău va apărea în cel mai scurt timp pe blogul „Revista școlii Luceafărul”.

Scrie-ne părerea ta despre utilitatea acestui blog, ce sugestii de îmbunătățire propui sau orice altceva dorești tu să ne transmiți. Părerea ta este importantă pentru noi!

Fii curajos și acceptă provocarea! Acum e momentul să devii un mic poet, prozator sau artist cunoscut!

Cum pot posta un articol dacă sunt cadru didactic al Școlii Gimnaziale Luceafărul?

Dacă ești cadru didactic al Școlii Gimnaziale Luceafărul și dorești să ne împărtășești gândurile, ideile sau ai vreo informație utilă tuturor, te invităm să-ți postezi singur articolele, devenind co-administrator al blogului „Revista școlii Luceafărul”. Pentru aceasta trebuie să trimiți un mesaj la adresa de mail: blog.profesor@scoalaluceafarul.ro, cu numele și o adresă de mail personală pe yahoo sau gmail. Vei primi în cel mai scurt timp un user și o parolă cu care te vei putea autentifica pe blog și vei putea posta direct articolele tale, poze sau link-uri spre diverse site-uri, având grijă să respecți drepturile de autor. Când vei încărca prima postare vei fi îndrumat de către un administrator.

Dacă nu dorești să devii co-administrator, atunci nu-ți vei putea posta singur articolele. În acest caz, vei trimite articolul pentru blogul „Revista școlii Luceafărul”, spre publicare, în format electronic editabil (word) la adresa de mail: blog.profesor@scoalaluceafarul.ro. Articolul poate conține poze sau linkuri spre diverse site-uri, având grijă să respecți drepturile de autor. Acesta va fi postat în cel mai scurt timp de către un administrator al blogului.

Dacă dorești să-ți faci public talentul tău artistic și vrei să împarți cu noi bucuria compozițiilor tale, poți posta operele tale artistice în format jpg sau png, folosind una din variantele de mai sus. Poza va fi însoțită de un document word în care vei descrie ce ai dorit să ilustrezi în opera respectivă.

Te așteptăm, cu drag, alături de noi! Hai să ne cunoaștem mai bine!